Zombi Ezmece

Facebook ile gir
Kullanıcı Adı:
Şifre:
kapat
Erişim Sorunları ve DNS Ayarları

Günümüzde interneti bilinçsiz kullanıcılar için daha güvenli ve temiz hale getirmek için birtakım yasaklamalar ve filtreler uygulanıyor. Tabi bu yasaklamaların çoğu belirli koşullara göre otomatik yapıldığından veya gözden kaçan bazı kişisel güvenlik ayarlarından dolayı bilinçli kullanıcılar için sorun yaratıyor ve yararlı olan birçok siteye de erişimi engelleyebiliyor. Bu aşamada sorunu çözebilmek için yapılabilecek birkaç yöntem var. Bu yöntemler şöyle:
 

1 - DNS Ayarları
 

Birçok siteye erişememenizin sebebi uygun olmayan veya kısıtlı erişim sağlayan DNS ayarı kullanmanız olabilir. En popüler sitelere bile erişemiyorsanız DNS ayarınız tamamen yanlış olabilir. Bu nedenle DNS ayarlarınızı aşağıdaki adımları izleyerek güvenilir ayarlar ile değiştirin.
 

Adım 1: Bilgisayarınızın sağ alt köşesinde bulunan Ağ Bağlantısı ikonuna sağ tıklayarak "Ağ ve Paylaşım Merkezi"ni açıyoruz.
 

Adım 2: Gelen ekranda orta kısımda "Etkin ağlarınızı görüntüleyin" bölümünün sağındaki "Yerel Ağ Bağlantısı" veya "Kablosuz Ağ Bağlantısı" yazısına tıklıyoruz.
 

Adım 3: Açılan pencerede sol alttaki "Özellikler" düğmesine tıklıyoruz.
 

Adım 4: Gelen listeden "Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)" yazılı öğeyi seçerek sağ alttan tekrar "Özellikler" düğmesine tıklıyoruz.
 

Adım 5: DNS numaralarını yazacağımız alanı aşağıda göreceksiniz. Burada "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan" seçeneğini seçerek, DNS sunucusu alanlarına Google'ın DNS numaraları olan şu IP'leri yazıyoruz:
 

8.8.8.8
8.8.4.4
 

Ardından tamam diyerek tüm pencereleri kapatabiliriz.
 

DNS ayarı işlemimizi yapmış bulunuyoruz. Bu işlemden sonra yine bazı sitelere ulaşmada sorun yaşıyorsanız bir sonraki yöntemi deneyin.
 

2 - Tarayıcınızın Güvenlik Ayarları


Çoğu zaman web tarayıcınızın (Browser) güvenlik ayarları gereğinden fazla yüksek ise bazı sitelere ulaşmanızı engelleyebilir. Güvenlik ayarınızın seviyesini ayarlayarak deneme yapabilirsiniz. Kullandığınız tarayıcıya göre güvenlik ayarlarının yerleri aşağıdadır:
 

Internet Explorer: Sağ Üstteki Çark Düğmesi > Seçenekler > İnternet Seçenekleri > Güvenlik
Mozilla Firefox: Firefox Butonu > Options > Security


Google Chrome kendine özel güvenlik sistemi kullandığı için tavsiye ettiğimiz tarayıcıdır. Daha rahat ve güvenli gezinme için Google Chrome kullanmanızı öneririz. Son sürümü indirmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz: www.google.com/intl/tr/chrome


3 - Proxy Siteleri


Proxy hizmeti veren sitelerin yardımı ile ulaşmaya çalıştığınız web sitesine girmeyi deneyebilirsiniz. Bu siteler ulaşmak istediğiniz adrese sizi farklı bir IP ve farklı bir sunucu üzerinden ulaştırabiliyorlar. En güncel ve yeni proxy hizmeti veren siteler için google'da "proxy siteleri" diye aratarak çıkan sonuçları değerlendirebilirsiniz.


Önemli!


Bu yöntemleri yaptığınız halde yine siteye erişemiyorsanız, erişmeye çalıştığınız site büyük olasılıkla tamamen yasaklı, yasalara aykırı ve kötü amaçlı içerikler bulunduran bir sitedir. Bu siteye erişmenizi zaten zombiezmeceoyna.net olarak kesinlikle tavsiye etmiyoruz.