Zombi Ezmece

Facebook ile gir
Kullanıcı Adı:
Şifre:
kapat
Google Manuel İşlemler
 
Google'ın arama kalitesini ve listelenen sonuçları değerlendirip iyileştirmek için devamlı çalışmalar yaptığını biliyoruz. Bu çalışmalardan bazıları daspam ile mücadele etmek ve en aza indirmek adına yapılan çalışmalar.

Günümüzde kaliteli içerik üreten ve yayınlayan web sitelerinin yanı sıra; kalitesiz, anlamsız, faydalı bilgi içermeyen, kimsenin okumak için zaman bile harcamayacağı yani spam kategorisine giren içeriklerin yayınlandığı web sitelerinin de sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Aynı zamanda içeriği belli bir kalite seviyesine ulaşsa da, doğal olmayan bağlantılar ve aşırı SEO çalışmaları nedeniyle de spam olarak değerlendirilen bir çok site mevcut. Bu konuda Google, Web Yöneticisi Araçları (Web Master Tools) içinde bulunan "Manuel İşlemler" sayfası üzerinden daha ayrıntılı bilgi ve istatistik sunuyor.

Manuel işleme sebep olabilecek birkaç durumu şu şekilde özetleyebiliriz:

Sitenize Yönelik Doğal Olmayan Bağlantılar
Farklı sitelerden aldığınız aşırı backlink, footer link, kalitesiz ve PR geçiren bağlantılar, yani özellikle sitenizi arama sonuçlarında yükseltme amacı ile alınan bağlantılar doğal olmayan bağlantılar kapsamına giriyor.

Sitenizden Verilen Doğal Olmayan bağlantılar
Aynı şekilde sitenizden farklı bir siteye verilen aşırı bağlantılar, footer linkler ve PR geçiren bağlantılar da bu kapsamın içinde. Ayrıca bağlantı verdiğiniz sitenin sağlık durumu ve kalitesi de sizin için çok önemli. Yayında olmayan, sürekli hata veren veya kalitesiz olan bir siteye bağlantı vermeniz sıkıntı yaratacaktır.

Saldırıya Uğramış Site
Kötü amaçlı kişilerce veya kötü amaçlı yazılımlar yoluyla saldırıya uğrayan sitelere de Manuel İşlem uygulanabiliyor. Bunu size karşı yapılan bir Google cezası gibi düşünmeyin, aslında bu durumu fark etmeniz açısından olumlu bir gelişme.

Değeri Düşük Olan veya Değersiz Olan İçerik
Değeri çok az olan, fayda sağlamayan veya tamamen değersiz olan içerikleri barındıran sitelere de Google sağlıklı bakmıyor ve işlem uyguluyor.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan Spam
Bu durum genellikle üyelik sistemleri ve kullanıcıları olan sitelerde, forumlarda meydana gelebiliyor. Üyeleriniz isteyerek veya istemeyerek spam kategorisine giren durumlara yol açabiliyorlar.

Gizleme Yöntemi veya Gizli Yönlendirmeler
Kolaylıkla görünmeyecek şekilde, arkaplan ile aynı renkte veya tamamen gizlenmiş olarak kullanılan bağlantılar bu kapsamda değerlendiriliyor. Bu yöntem de Manuel İşlem uygulamak için geçerli bir sebep.

 

Nasıl Anlarız?

Web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralaması ve performansında gözle görülür gerilemeler var ise Manuel İşlem uygulanmış olma olasılığı yüksektir. Google Web Yöneticisi Araçları hesabınıza girdikten sonra üzerinde çalıştığınız web sitenizi seçtiğinizde, soldaki Arama Trafiği bölümünde bulabileceğiniz Manuel İşlemler sayfası, sitenizin üzerinde Google tarafından uygulanan herhangi bir işlem olup olmadığını listeliyor.

İşlemler 2 farklı alana etki edebiliyor. Bunlar sitenin tamamı veya sitenin belirli kısımları olarak ayrılmış durumda. Her yöntemin farklı sonuçları ve çözüm yolları mevcut.
 

Peki Nasıl Çözeriz?

Google listelenen işlemin türüne göre uygulamanız gereken çözüm hakkında bir öneride bulunuyor. Doğal olmayan bağlantılar işlemi için, sitenize gelen ve sitenizden verilen tüm bağlantıların listesini çıkarıp kontrol ederek doğal olmayan bağlantıları tespit etmeli ve bunları kaldırmalısınız. Farklı sitelerden gelen doğal olmayan ve yararsız bağlantıları kaldırmak için, sitenin yöneticisi ile irtibata geçebilirsiniz veya Bağlantı Reddetme aracını kullanarak kendiniz de bu bağlantının kaldırılması talebinizi Google'a bildirebilirsiniz.

Sitenize gelen ve sitenizden verilen bağlantıların çoğunluğunun "dofollow" özelliğe sahip olması da PR geçirmesine ve doğal olmamasına sebep oluyor. Kaldırmak istemediğiniz ve kaynağını bildiğiniz bağlantıların PR geçirmemesi için "nofollow"özelliğini kullanmak da faydalı olacaktır.

Değeri düşük olan veya değersiz içerik yayınlayan web sitelerinin daha kaliteli ve ziyaretçi odaklı içerik yapısı oluşturması ve bu şekilde çalışmalar yapması daha faydalı olacaktır. Google'a yönelik yapılan içerik yöntemleri gereksiz ve değersiz olarak nitelendiriliyor.

Kullanıcı tarafından oluşturulan spam ve gizleme yöntemleri durumlarında da spam oluşumunu engelleyici geliştirmeler yapmalı ve gizli yönlendirmelerden, görünmeyen bağlantılardan kesinlikle uzak durmalısınız.

Tüm bunları yaptıktan sonra da Google'dan sitenizi yeniden değerlendirmesini talep etmelisiniz.
 

Sonuç

Google her zaman kaliteli özgün içeriğe ve kullanıcı/ziyaretçi odaklı site yapısına önem vermenizi istiyor. Sizi yukarı taşımak için bu kriterleri değerlendiriyor. Dolayısıyla yapacağınız en iyi SEO öncelikle ziyaretçilerinizin sitenizde rahatça gezebilmesi, içerikten yeterince faydalanması ve memnun kalması olmalıdır. Gelen ziyaretçinin sitenizden hoşlanıp tekrar tekrar gelmesi en iyi geri dönüşüm olacaktır.